Jeste li već čuli da postoji utočišće za medvjediće koje se nalazi u Kuterevu?
1995. godine osnovana je Velebitska udruga Kuterevo sa ciljem očuvanja divljine gorske Hrvatske, a 2002. godine, u suradnji s Hrvatskim centrom Znanje za okoliš i Veterinarskim fakultetom iz Zagreba, pokrenuli su projekt – Utočište za mlade medvjede. Od tada, svi sudionici projekta imaju isti cilj - pružiti utočište za medvjediće siročiće i zaštititi medvjeđe stanište.Jedan sunčani vikend u studenom, prije medvjeđeg zimskog sna, odlučili smo krenuti na put u maleno mjesto koje se smjestilo u Lici, duboko u šumi Velebita. Nakon dva sata vožnje od Rijeke (i Zagreba) i nakon nekoliko mogućih skretanja sa puta zbog divne prirode koja će vas putem slijediti, stići ćete u Kuterevo.
Naša preporuka je da svoju turu u Kuterevu prvo započnete posjetom velikim medvjedićima, a na kraju završite u volonterskoj postaji, ali kojim god putem krenuli, uživati ćete. Mi smo pri dolasku u utočišće nastavili voziti još koju minutu do ograđenog područja gdje se nalaze veći medvjedi, a putokazi su nam pomogli da vrlo brzo nađemo i njihov dom. Imali smo sreće pa smo sa vidikovca imali pogled na medvjediće koji su se taman igrali i grlili. Prizori su bili stvarno nevjerojatni, kao i šuma koja okružuje njihovo sklonište, a koja je bila prošarana divnim jesenskim bojama. Gledajući vesele medvjediće u igri, koji su jednom bili izgubljeni i ostavljeni sami u šumi, vrlo brzo postanete svjesni koliko je za očuvanje prirode važan projekt koji je stvoren u Kuterevu.
Nakon upoznavanja sa većim medvjedićima, odlučili smo napraviti pauzu u kafiću Ivo, koji se nalazi u blizini skrovišta, a koji je izgrađen u autohtonom ličkom stilu. Na terasi se nalaze drveni stolovi i klupe gdje možete odmoriti uz šalicu kave i/ili nastaviti fotografirati sve divne detalje koji vas okružuju.
Nakon kratke pauze krenuli smo natrag prema volonterskoj postaji i posjeti drugom skloništu medvjedića. Volonterska postaja uspostavljena je 2005. godine. U posljednjih nekoliko godina Utočište za mlade medvjede ugostilo je 15ak volonterskih grupa, više od 50 individualnih volontera te više od 20 tisuća posjetitelja godišnje. Ispred postaje dočekala nas je volonterka koja nas je upoznala sa radom utočišća. Pratli smo njene korake, pomalo i u strahu, dok je podizala rampu koja se nalazi oko ograđenog područja, a sve kako bismo došli što bliže medvjedićima. Iz te neposredne blizine stvarno možete svjedočiti njihovoj veličini i strahopoštovanju koji izazivaju, iako se radi tek o mladim medvjedićima. Malo većim mladim medvjedićima, rekla bih. Nekoliko ubačenih klipova kukuruza u skrovište privuklo ih je u našu blizinu pa smo imali priliku uživati u bliskom susretu sa medvjedićima, ali sa ipak sigurne udaljenosti.
Posjet Kuterevu završili smo kupovinom domaće marmelade od šipka, ubacivanjem priloga za pomoć u održavanju utočišća i porukom zahvale osnivačima i volonterima. Utočište nikada nije zatvoreno, ali najbolje vrijeme za posjetu bilo bi nakon 9 sati ujutro i do 7 sati navečer. Posebno tijekom ljetnih dana, preporuka su posjete tijekom ranog prijepodneva ili kasnog popodneva, a ukoliko želite saznati više informacija o projektu i volontiranju možete kliknuti .
U šumarku skrivenom medvjeda je malih dom,
oni čak i lete, pogledajte!
Neki ljudi okrutni, opasni k'o zmaj
slistili bi taj pravi mali raj!
No neće, neće bogme moć jer mali medvjedi će doć!
K'o jedan borit će se svi i šumu spasiti!
Ako voliš planinu, rijeku i cvijet
primit će te odmah u svoj šumski svijet,
ti čudesni maleni Leteći medvjedi!